Dauguose vyko poezijos festivalis „Laukinės vaivorykštės 2017“

Saulėtą gegužės popietę į Daugus rinkosižinomi poetinio žodžio meistrai, eseistai, literatūros kritikai, dainuojamosios poezijos atstovai bei eiliuotam žodžiui neabejingi žmonės. Čia vyko poezijos festivalis „Laukinės vaivorykštės 2017“, kurį kas dveji metai organizuoja Alytaus rajono savivaldybės viešoji biblioteka.Lietuvos poetinis elitas bei poezijos gurmanaijau trečią kartą rinkosi į eiliuoto žodžio ir dainos šventę, į ežerų ir poetų kraštą – Daugus, kurio gyventojai kas dveji treji metai tampa keisto ir nepaaiškinamo meteorologinio reiškinio liudininkais, kuomet giedrą dieną danguje netikėtai nušvinta neregėtų spalvų vaivorykštė, kurią vietiniai vadina laukine. Tuomet žmonių širdys prisipildo gėrio ir grožio, kurį jiems norisi išreikšti eilėmis, o viduje netikėtai gimsta kilnus noras pasidalinti tuo džiaugsmu su aplinkiniais.

Festivalis yra skirtas mūsų kraštietei, poetei, rašytojai, tapytojai, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatei Onei Baliukonei atminti ir yra pavadintas pirmojo poetės poezijos rinkinio „Laukinės vaivorykštės“ vardu.Priminsiu, jog poetė gimė Alytaus rajone, Kančėnuose, o Dauguose baigė vidurinę mokyklą. Festivalio pradžioje renginio vedančioji, Butrimonių filialo vyresn. bibliotekininkė Asta Daironienė trumpai priminė dviejų pirmųjų poezijos festivalių istoriją, paminėjo juose dalyvavusius žinomus Lietuvos poetus bei bardus bei padėkojo festivalio rėmėjams: Lietuvos kultūros tarybai, Lietuvos Respublikos kultūros ministerijai ir Alytaus rajono savivaldybei, dalinai finansavusiems poezijos šventę.Šiais metais festivalis minėjo dvi sukaktis: 5-erių metų gyvavimo bei 10-ąsias poetės Onės Baliukonės mirties metines, tad susirinkusiejipagerbėpoetės atminimą tylos minute.

Sveikinimo žodį taręs ir festivalį atidaręs Alytaus rajono vicemeras Arvydas Balčiūnas pasidžiaugėneblėstančiu žiūrovų dėmesiu poezijai bei pasidalijo poetės atminimo įmažinimo planais. Pasibaigus oficialiai daliai, vedančioji susirinkusiems pristatė pirmąjį festivalio svečią, septynerių literatūrinių premijų laureatą, poetą, eseistą, literatūros kritiką Gintarą Bleizgį, kurio poezijoje „niekas neišgalvota – viskas išgyventa, išjausta, numarinta ir prikelta kaip realiame gyvenime, kuriame jis patyrė ir meilės, ir šeimos laimės, ir kalėjimo prieblandos, ir šalto atstūmimo.“ Apie save poetas yra pasakęs: „Dirbau tai, ko nemokėjau dirbti, laužiau save ir savo gyvenimo ribas. Likau gyvas tik dėl savo filologinio naivumo ir poeto vertos drąsos…“„Drąsus“ poetassusirinkusiems pristatė savo geriausius kūrinius bei linksmai pridūrė, jog, dažnai skaitydamas eiles, mėgstaekspromtu prikurti. Tad nenuostabu, jog vienos ir tos pačios eilės kartaisgali nuskambėti ir skirtingai. Į klausimą,ar, kurdamas eiles, galvojantis apie žmogų, skaitysiantį jo poeziją bei kaip įsivaizduojąs savo idealųjį skaitytoją, poetas atsakė, jog kuo toliau, tuo mažiau jis galvojąs apie skaitytoją, nes idealių žmonių nėra.„Stengiuosi būti savimi ir rašyti taip, kaip rašau, niekam nepataikaudamas“, – atviravo poetas.

Kitas festivalio dalyvis –daugiškis poetas, vertėjas, libretų autorius Dainius Gintalas mėgsta panirti į giliausias pasąmonės bedugnes, ryžtingai tyrinėja įvairias traumines patirtis, atveria slapčiausias žmonių aistras ir manijas, kurios jam pačiam virsta neišsenkančiu kūrybos šaltiniu. Savo kūrinių estetiką jis apibūdina kaip ekspresionistinę: „kvanktelėjusią, nerimastingą, teigiančią gyvastį, o gyvasties be skausmo nebūna“. Festivalio metu poetas ironiškai pasismaigstė žodžių adatėlėmis iš savo naujausios eilėraščių knygos „Adatos“,visus pralinksmino greitakalbe išpyškintu eilėraščiu „Nykštukas nykštukui (II)“ bei papasakojo apie savo sodyboje rengiamuspašėlusiusneprofesionalių dailininkų sambūrius,vadinamus „Maskoliškių meno frontu.“

Bene labiausiai patyręs ir tituluočiausias šiopoezijos festivalio svečias –poetas,eseistas literatūros kritikas, Nacionalinės premijos laureatas Aidas Marčėnas, kurį poetas Rimvydas Stankevičius pavadino „ašine nūdienos lietuvių poezijos asmenybe“, susirinkusiems pristatė tik rudenį pasirodysiančią savo naujausią eilėraščių knygą „Dirbtinis kvėpavimas“. Aidas Marčėnas – universalus poetas. Jis yra puikiai įvaldęs ir klasikines, ir šiuolaikines poezijos formas. Į klausimą, kokia iš šių poetinių išraiškos formų jam yra pati artimiausia, poetas nedaugžodžiaudamas atsakė, jog abi jam yra svarbios ir artimos. „Kaip In ir Jan“, – šyptelėjęs pridūrė žodžio meistras.

Paskutinis festivalio dalyvis – poetas, eseistas, dainų tekstų autorius, „Respublikos“ laikraščio žurnalistas Rimvydas Stankevičius, prieš pristatydamas savo naujausią poezijos knygą „Šermuonėlių mantija“, paatviravo, jog labiau jaučiasi esąs poetu, nei žurnalistu, nes pastarasis darbas –tik penas kūnui, o ne sielai. Į klausimą, kuo stebisi ir džiaugiasi, vartydamas naujausias lietuvių poezijos knygas, ir ko jose pasigendąs, poetas atsakė, jog džiaugiasi, kad poezija nesibaigia ties jo karta ir yra išlaikomas tęstinumas tų žmonių, kurie savo kūryba turi ką pasakyti.

Naujas šio festivalio akcentas – „Debiutantų tribūna“. Dar kovo pabaigoje buvo paskelbtas geriausio debiutinio eilėraščio konkursas, kuriame galėjo dalyvauti visi Alytaus rajono vyresniųjų klasių moksleiviai. Tad jaunieji kūrėjai, kurių darbus vertino festivalyje dalyvaujantys poetai, turėjo išskirtinę galimybę pristatyti savo kūrinius platesnei žiūrovų auditorijai. Savo eiles susirinkusiems skaitė Butrimonių gimnazijos moksleivė Laura Vaičiūnaitė, Daugų Vlado Mirono gimnazijos moksleivė Greta Jarmalavičiūtė, atsiuntusi savoįrašytą video sveikinimą,bei rajono viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja Agnė Petravičienė, perskaičiusi Simno gimnazijos moksleivės Deimantės Nedzinskaitės eiles.Renginio vedančioji padėkojo visoms moksleivėms, dalyvavusioms konkurse, o poetas Dainius Gintalas,konkurse pasigedęs poetų vyrų, trumpai apžvelgė jaunųjų poečių kūrybą.

Kulminacinis festivalio momentas – apdovanojimai. Šių metų pagrindinis poezijos festivalio „Laukinės vaivorykštės 2017“ prizas — „Skaitomiausio poeto“ statulėlė atiteko poetui Aidui Marčėnui, o geriausio debiuto kategorijoje nugalėjo Daugų Vlado Mirono gimnazijos moksleivė Greta Jarmalavičiūtė. Jai ir atiteko festivalio „Geriausias debiutas“ skulptūrėlė. Jaunieji poetai buvo apdovanoti poezijos knygomis bei padėkos raštais, kuriuos jiems įteikė rajono viešosios bibliotekos direktorius Aivaras Vyšniauskas.

Poetinis žodis neatskiriamas nuo dainuojamosios poezijos, tad renginio metu susirinkusieji galėjo mėgautis Simno kultūros centro džiazo kvarteto „Flyer“ atliekama muzika, o renginio pabaigoje– įstabiomis bardo, autorinės dainos atlikėjo ir kompozitoriaus Olego Ditkovskio dainomis.

Arnoldas Šatrauskas
Nuotr. autoriaus

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *