Tęsiamas nemalonaus kvapo I Alytuje atsiradimo priežasčių tyrimas

Siekiant kovoti su Pirmajame Alytuje susidarančiais kvapais – toliau aktyviai vykdomi problemos nustatymo ir jos sprendimo būdų tyrimai. Tam pasitelkta ir nepriklausomų tyrėjų pagalba.

„Pirmojo Alytaus gyventojų atsiprašome už kylančius nepatogumus, tačiau taip pat prašome būti kantriems, nes ir toliau aktyviai dirbama siekiant išspręsti šią problemą, kuri yra sudėtinga ir jos išspręsti taip greitai, kaip mums visiems norėtųsi, nepavyksta“, – kalbėjo Alytaus miesto savivaldybės administracijos direktorius Vytautas Jastremskas.

Jo teigimu, ieškant problemos sprendimo būdų buvo apjungtos pajėgos ir vykdyti tiek UAB „Dzūkijos vandenys“, tiek UAB Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro, tiek Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Alytaus departamento užsakymais inicijuoti tyrimai. Šiai problemai spręsti Alytaus miesto savivaldybė pasitelkė ir nepriklausomus tyrėjus.

Savivaldybės administracija sudarė sutartį su aplinkosaugos projektais dirbančia UAB „Gabija“. Įmonė turės identifikuoti ir laboratoriškai nustatyti teršalus, galinčius skleisti kvapą Pirmojo Alytaus teritorijos aplinkos ore bei pateikti mokslininkų išvadas ir pasiūlymus dėl atsirandančio kvapo panaikinimo būdų. Kvapų Pirmajame Alytuje priežastis ir jų panaikinimo būdus UAB „Gabija“ turės pateikti per tris mėnesius.

Kvapų priežastys bus nustatomos ne tik pagal įmonės atliktus tyrimus, bet taip pat pasitelkiant anksčiau vykdytų UAB „Dzūkijos vandenys“, UAB Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro (ARATC), Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Alytaus departamento (NVSC) darbų rezultatus.

Iki šiol UAB „Dzūkijos vandenys“ inicijavo automatinio mėginių paėmimo semtuvo Druskininkų g. šulinyje pastatymą. Jo dėka galima paimti filtrato mėginius visą parą bei gauti tikslius nuotekų užterštumo tyrimus. Taip pat pagal bendrovės užsakymą VšĮ „Aplinkos vadybos ir audito institutas“ atliko tyrimą „Nuotekose susidarančių kvapų tyrimas“.

Siekiant spręsti minėtą problemą, ARATC iniciatyva Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro filialo Agrocheminių tyrimų laboratorijoje yra atlikti gamybinių nuotekų (filtrato) iš atskirų atliekų tvarkymo įrenginių tyrimai. Pagal su bendrove sudarytą sutartį Kauno technologijos universitetas šiuo metu atlieka mokslinį tyrimą „Kvapiųjų medžiagų išskyrimo iš atliekų tvarkymo procese susidarančių nuotekų priežastys“.

UAB Alytaus regiono atliekų tvarkymo centras taip pat organizavo dalies gamybos procesų pakeitimo darbus, nuotekų tinkle nuo Druskininkų g. iki I Alytuje esančios Ežerėlio g. įrengė aktyviosios anglies filtrus, vykdė kitas profilaktines priemones.

NVSC inicijavo Pirmajame Alytuje atsirandančių kvapų kontrolės tyrimą. Kvapų kontrolę sudaro keturi etapai. Pirmame etape sudaryta Kvapų kontrolės komisija nustatė, kad gyvenamosios aplinkos ore jaučiamas kvapas gali būti siejamas su pareiškėjų skunduose nurodyta ūkine komercine veikla.

Antrame etape buvo kreiptasi į atsakingas institucijas – Alytaus miesto ir Alytaus rajono savivaldybių administracijas, Aplinkos apsaugos agentūrą bei Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos Alytaus regiono aplinkos apsaugos departamentą prašant pateikti skundžiamos ūkinės komercinės veiklos vykdymo sąlygų vertinimus. Šios institucijos pažeidimų, susijusių su UA Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro veikla, nenustatė.

Šiuo metu atliekamas trečias kvapų kontrolės etapas. NVSC laboratorijos specialistai paėmė ir ištyrė oro mėginius dviejuose gyvenamuosiuose namuose bei Piliakalnio progimnazijoje. Nustatyta, kad cheminių medžiagų vertės neviršijo Lietuvos higienos normoje numatytų leistinų normų, nors mėginių ėmimo metu patalpose buvo jaučiamas nemalonus kvapas.

Panašūs įrašai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.