Elektroninės patyčios ir saugumas virtualioje erdvėje: Ką reikėtų žinoti kiekvienam?

2017 m. vasario mėnesį Alytaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras pakvietė lektorių  Marių Laurinaitį, kuris skaitė paskaitas Alytaus miesto ugdymo įstaigų mokiniams, taip pat Alytaus miesto visuomenės sveikatos biuro sveikatos priežiūros specialistėms. Paskaitos metu Lektorius daug dėmesio skyrė socialiniams tinklams, jų poveikiui vaikų emocinei būklei, kalbėta apie teisines patyčių pasekmes, kas turi atsakyti, jei nepilnametis mokinys tyčiojasi iš kitų asmenų prisidengdamas svetimais asmens duomenimis, suklastoja socialiniuose tinkluose savo asmenybę, amžių, kaip gali visi tai žinantys reaguoti. Lektorius pateikė informacija apie tai, ar galima kelti į virtualią erdvę kitų asmenų nuotraukas, kokios gali būti teisinės pasekmės ir kaip galima nuo to apsisaugoti. Ne kartą paskaitų metu buvo pabrėžta kiekvieno asmens atsakomybė pastebėti ir reaguoti, jei vyksta patyčios ar naudojamasi suklastotu asmeniniu profiliu socialiniuose tinkluose.

Kompiuteris, internetas, mobilieji telefonai ir kitos informacinės technologijos tapo neatsiejama mūsų gyvenimo dalimi. Virtuali erdvė suteikia mums daug naujų galimybių – lengvą ir greitą informacijos paiešką ir perdavimą, naujų pažinčių užmezgimą, senų draugystės ryšių palaikymą neatsižvelgiant į tai, kur gyvena draugai. Be to, virtualioje erdvėje yra nemažai galimybių pramogauti, žaisti. Visa tai pritraukia tiek suaugusiuosius, tiek vaikus. Kartu su didėjančiu informacinių technologijų naudojimu, gali augti ir elektroninių patyčių paplitimas. Elektroninių patyčių padariniai dažnai būna sunkesni nei vykstančių realiame gyvenime, nes virtualios patyčios greitai plinta, jų plitimas sunkiai kontroliuojamas, būtent dėl to elektroninių patyčių prevencijos klausimas darosi vis aktualesnis tiek Lietuvoje, tiek kitose Europos šalyse.

Kas yra elektroninės patyčios ir kaip jos gali pasireikšti?

Elektroninės patyčios – tai patyčios, vykstančios internete ar kitokioje virtualioje erdvėje, kuomet tyčiojamasi elektroniniais laiškais, žinutėmis, pokalbių svetainėse, socialiniuose tinkluose, o taip pat naudojant mobiliuosius telefonus.

Elektroninėmis patyčiomis vadiname tokį elgesį, kaip:

  • Įžeidinėjimai virtualioje erdvėje, kai vaikas yra įžeidinėjamas viešai, kitiems matant ar girdint, o tai gali sukelti baimės ir gėdos jausmą patyčias patiriančiam vaikui. Pavyzdžiui, socialinio tinklo profilyje yra užrašomi įvairūs keiksmažodžiai, vaikas viešai pravardžiuojamas.
  • Šmeižimas internete, kai apie vaiką ar jų grupę yra skleidžiami gandai. Pavyzdžiui, mergaitės du savo bendraklasius vadina “pora”, siuntinėja kitiems bendraklasiams žinutes ir elektroninius laiškus apie tai, tokiu būdu skleisdamos klaidingą informaciją.
  • Apsimetimas kitu asmeniu ir kenkimas kito vaiko reputacijai. Elektroninėje erdvėje yra lengva išlikti anonimišku ir slėpti savo tapatybę, taip pat galima apsimesti tuo, kuo iš tikrųjų nesi. Pavyzdžiui, septintokas norėdamas pajuokauti, apsimeta savo bendraklase ir jos vardu rašo SMS žinutes kitoms klasės mergaitėms, pravardžiuodamas jas įvairiais negražiais žodžiais.
  • Apgaulės būdu išgaunama asmeninė informacija ir paviešinama kitiems. Tai gali būti asmeninės nuotraukos, filmukai, prisijungimo duomenys ir kita svarbi vaikui informacija, kuria jis nenori dalintis su kitais.
  • Atstūmimas ir nepriėmimas į draugų grupę pokalbių kambariuose, socialiniuose tinkluose ir kt.
  • Persekiojimas, kuomet grasinama kaip nors pakenkti, tarkime, sumušti, arba teigiama, kad vaikas yra paslapčia stebimas.
  • Įvairių su vaiku susijusių situacijų filmavimas ir įkėlimas bei platinimas internete. Vaikas gali būti filmuojamas jam nepatogiose situacijose, pavyzdžiui, netinkamai atsakinėjantis pamokoje, prastai atliekantis užduotį kūno kultūros pamokoje, taip pat gali būti filmuojami ir viešinami smurtiniai veiksmai prieš vaiką. Atlikti tyrimai rodo, kad elektroninės patyčios labai skaudina, vaikai gali atsisakyti eiti į mokyklą, anksčiau mėgtus būrelius, nustoti veikti tai, kas anksčiau kas jiems labai patiko. Jei patyčios nestabdomos ir jos trunka ilgą laiką, tai gali sukelti sveikatos sutrikimus, žymų emocinės būklės pablogėjimą.

Alytaus miesto savivaldybės

visuomenės sveikatos biuro inf.

Panašūs įrašai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *