Signalai apie mobingą savivaldybėje: valstybės tarnautojai neapsikentė politikų elgesio

Alytaus miesto tarybos narė Laura Radzevičiūtė, Alytaus miesto meras Nerijus Cesiulis, Alytaus miesto savivaldybės administracijos Aplinkos apsaugos skyriaus vedėja Vida Mačernienė bei Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Vytuolis Valūnas. Alytaus miesto savivaldybės nuotraukų koliažas.

Alytaus miesto savivaldybėje tvyro įtampa. Antradienio vakarą Alytaus miesto merui, tarybos nariams ir administracijos direktorei buvo išplatintas Alytaus miesto savivaldybės administracijos darbuotojų profesinės sąjungos atstovų pranešimas apie administracijos darbuotojų atžvilgiu naudojamą mobingą. Administracijos atstovai tikina, kad jeigu visa tai nesiliaus, kai kurių politikų lauks liūdnos pasekmės, o kai kurie tarybos nariai atkerta neketinantys nusileisti ir toliau planuojantys reikalauti ne ponauti, o tarnauti miestui.

Įteikė raštą dėl patiriamo mobingo

Rašte teigiama, kad savivaldybės administracijos skyrių vadovai, pavaduotojai ir specialistai, tarybos komitetų bei tarybos posėdžių metu vis dažniau susiduria su žeminimais, jų autoriteto ir reputacijos menkinimu, esą su jais kalbama pakeltu tonu.

Esą eidami pristatinėti sprendimų projektus, jie patiria įtampą, baimės jausmą neigiamoms reakcijoms, priešiškam kai kurių tarybos narių nusiteikimui.

Rašte teigiama, kad tokia situacija mažina darbingumą, trikdo dėmesį bei turi įtakos veiklos kokybei ir efektyvumui.

Įvardijami ir konkretesni atvejai, kai kai kurie administracijos atstovai yra įvardijami kaip dirbantys prastai,  reikalaujama tarnybinių patikrinimų.

Rašte nėra įvardijami galimai mobingą naudojantys tarybos nariai, tačiau esą iš posėdžių transliacijų pavardės yra aiškios.

Teigiama, kad administracijos darbuotojai nuolat stengiasi ieškoti dialogo su tarybos nariais, tačiau griežtai atsisako tenkinti tuos tarybos narių norus, kurie prieštarauja moraliniams įsitikinimams ir teisės aktams.

„Norime, kad administracija ir taryba būtų vienas kumštis, o ne sraigtelis, malamas politikų kivirčų“, – rašoma profesinės sąjungos pirmininko Adomo Andriušaičio pasirašytame rašte.

Administracijos darbuotojai nori, kad su jais būtų elgiamasi pagarbiai, o nepasikeitus situacijai, jie atsisakys komitetų ir tarybos posėdžių metu tarybos nariams pristatinėti parengtus sprendimų projektus „gyvai“, o iškilus klausimams, visa informacija būtų teikiama tik raštu. Prašoma ieškoti geriausių bendravimo ir bendradarbiavimo būdų, iškilusias problemas spręsti dalykiškai, o ne mobingu.

Rašte buvo įvardijami ir trys savivaldybės skyriai, kurių darbuotojai galimai susiduria su šiuo reiškiniu – Aplinkos, Švietimo ir sporto bei Architektūros, urbanistikos ir žemėtvarkos.

„Laukia liūdnos pasekmės“

Apie galimai egzistuojantį mobingo reiškinį savivaldybės administracijoje „Dzūkijos veidas“ kalbėjosi su Alytaus miesto savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėju Vytuoliu Valūnu.

„Visi viską žino, mato ir girdi, tad ir turėtų atitinkamai reaguoti. Tiems žmonėms, kurie elgiasi nederamai, kad ir kokias pareigas jie užimtų, nėra suteikta teisė tyčiotis iš kitų žmonių. Tegul negalvoja, kad savivaldybės tarybos nario mandatas suteikia teisę žmogui elgtis nederamai ir tegul jie atsipeikėja, nes laukia liūdnos pasekmės“, – kalbėjo V. Valūnas.

Jis pabrėžė, kad su mobingo reiškiniu kasdieniam darbe pats nesusiduria, to nepatiria nei iš savivaldybės, nei iš administracijos vadovų, tačiau kartais tenka susidurti su kai kurių tarybos narių netinkamu elgesiu tarybos ir komitetų posėdžių bei kitų pasitarimų metu.

Esą su mobingu susiduria ne tik administracijos atstovai, bet ir kai kurie švietimo įstaigų vadovai.

V. Valūnas teigė besiviliantis, kad rašto, kuris buvo adresuotas Alytaus miesto vadovybei ir tarybai užteks ir bus padarytos atitinkamos išvados.

„Niekas neturėtų pykti dėl to rašto, o tik padaryti išvadas“, – sakė V. Valūnas, tikinęs, kad paties rašto nėra skaitęs, tik girdėjęs apie jį ir jo esmę.

Rašte įvardijamas ir vienas tokių paskutiniųjų galimo mobingo atvejų. Tai buvo balandžio pabaigoje vykusiame tarybos posėdyje, kur Alytaus miesto savivaldybės administracijos Aplinkos apsaugos skyriaus vedėja Vida Mačernienė iš vieno politiko sulaukė kandžios replikos, kad ji priklauso Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro valdybai, tačiau vedėja tikino, kad į šias pareigas delegavo pati taryba.

„Jeigu mane iš šių pareigų direktorė atšauktų, su mielu noru sutikčiau jas apleisti. Tai yra papildomas neapmokamas darbas ir didelė atsakomybė“, – situaciją komentavo V. Mačernienė.

 Meras kalbėsis su tarybos nariais

Alytaus miesto meras Nerijus Cesiulis taip pat išreiškė poziciją dėl susiklosčiusios situacijos:

„Mums ir taip sudėtinga savivaldybėje rasti darbuotojų, nes negalime būti tokie lankstūs atlyginimų atžvilgiu. Specialistų ir šiuo metu trūksta, viešai skelbiame ne vieną konkursą. Turime tokių situacijų, kai administracijos specialisto nuomonė yra kitokia nei kurio nors tarybos nario, arba kai yra trys skirtingos politikų nuomonės ir visi nori, kad ji būtų prioritetinė, tai specialistui sunku išsirinkti vieną. Tačiau tam nereikia pasitelkti žeminimų. Man keista ir atrodo labai negražu, kai viešame posėdyje įžeidinėjami specialistai, siūloma paduoti juos į teismus. Visi mes dirbame dėl miesto, o pagarba turi būti kiekvienam. Jeigu ir toliau tokia situacija kartosis, specialistai yra nusiteikę su tarybos nariais bendrauti tik raštu. Taip būti neturėtų. Žmogus žmogui turi jausti pagarbą. Tapęs tarybos nariu nė vienas netampa pranašesniu už visą miestą. Juk miestiečiai mus išrinko atstovauti. Galbūt vieną dieną tu esi kažkam viršininkas, tačiau kitą dieną tas kažkas viršininku bus tau. Reikėtų pagalvoti, ar lazda neatsisuks kitu galu. Tikrai nereikėtų leistis į asmeniškumus. Be to, dabar kiti laikai ir kitoks požiūris į darbuotoją“.

Meras pabrėžė planuojantis apie tai kalbėtis su tarybos nariais, o su kai kuriais ir asmeniškai.

Ir toliau reikalaus tarnystės miestui

Kaip viena aštriausiai pasisakančių politikių savivaldybės koridoriuose yra įvardijama Laura Radzevičiūtė. „Dzūkijos veido“ kalbinta tarybos narė susiklosčiusią situaciją vertina kaip manipuliaciją ir siekį apjuodinti tarybos narius, taip pat ji tikino ir toliau iš valstybės tarnautojų ketinanti reikalauti tarnystės miestui.

„Tie, kas skundžiasi, mano nuomone, yra ne tik nekompetentingi, bet ir tendencingai savo veiksmais daro žalą Alytaus miesto savivaldybei. Susiklosčius tokiai situacijai, artimiausiu metu planuoju įvardyti kiekvieno asmens padarytas miestui žalingas veikas. Visai tai, manau, yra tik manipuliacija ir siekis apjuodinti tuos tarybos narius, kurie nuolat kelia klausimus dėl kai kurių savivaldybės darbuotojų kompetencijos. Noriu pabrėžti, kad kai kurie savivaldybės valstybės tarnautojai, o ypač tie, kurie skundžiasi, pamiršta, kad yra miesto tarnai, o ne ponai ir savo elgesiu išprovokuoja kai kurių tarybos narių emocingesnę repliką. Susidaro toks įspūdis, kad mes, tarybos nariai, turime jiems tarnauti ir dar nusilenkti. Tokie neturėtų dirbti valstybės tarnyboje. Kol būsiu savivaldybės tarybos narė, tol iš jų reikalausiu tarnystės miestui“, – kalbėjo politikė.

Panašūs įrašai:

15 komentarų apie “Signalai apie mobingą savivaldybėje: valstybės tarnautojai neapsikentė politikų elgesio

 1. Šis raštas daugiausia išgąsdino tris personas savivaldybėje, o tarybos nariai gerai daro kad reikalauja atsakyti už savo darbus

 2. Laura teisi tik nedasako tiesos, o tiesa tokia trys tarybos nariai nori kad administracija tarnautų jiems. Ir tikrai jiems nerūpi miesto žmonės, ienas matuojasi mero kostiumą kita bando kamšyti savo prabangaus gyvenimo skolas o trečias kaip tas Jonas liūdi prie suskilusios geldos (subankrutavusio verslo) ir bando dar kažką susigraibyti ant senatvės.

 3. Valūnui reiktų susilaikyti nuo komentavimų apie mobingą ar kultūringą bendravimą su pavaldiniais

  1. Kam kalbėti, o Valūnui apie mobingą tik patylėti.. Prisiminkit kaip jis norėjo sunaikinti mokyklas, kaip grąsino smūgiu viską sutvarkyti. Kiek savo draugelių sukišęs į direktorių vietas, nei konkursų jiems nereikia. O pabaigai, dabar savo draugeliui (mieste žmonės kalba, kad jis veterinaras) įsteigė etatą švietimo skyriuje. Geras ar ne -veterinaras ir švietimas 🙂

 4. Deje, bet is darbuotoju reikalaujama apeiti istatymus, kaikur uzsimerkti, kad tik valdininkams butu gerai. Visi pamirsta, kad darbuotojai tik vykdantieji ir jie neturi buciuoti koju tarybos nariams ar praeiviams gatveje. Visi yra zmones, praejo vergijos laikai. Visi turi dirbit savo darba pagal LR istatymus.

  1. Vau, net iki kojų bučiavimų nusiritote ? Nejuokinkit. Įtariu, kad tokius komentarus rašo pagal pažintis įdarbintas/a arba dirbantis ne pagal specialybę. Kompetentingas specialistas niekada neaukos savo reputacijos tam, kad įtiktų kažkokiam prie kėdės užpakaliu priaugusiam valdininkui

 5. Ar mobingas, ar veiksmai atskirų rankomis ir jiems suverčiant atsakomybę pasiekt savo tikslų? Nes tarybos nariai prie kiekvieno teikto klausimo svarstyt tarybai gali pridėt raštiškus savo siūlymus. Ir taryba svarsto visus pasiūlymus. Ar poveikiai naudojantis padėtim..? Anoj kadencijoj galinga stt per menkniekius uoliai bandė kaip kam Alytuj sufabrikuot. Bet nesigavo. O šioj kadencijoj regis nosies nekiša į Alytų. Ir atskirų politikų įtartinai drasus noras teismais siūlyt. Gal pajautė nišą, kaip atskirais atvejais teismas politiką vertina kaip privatų, kad privatų ieškinį išieškot iš neįtinkamo paprasto žmogaus? Tuo galimai jį slopinant. Kad nepatogių klausimų nekelt. Kitais atvejai netiria, kas po neįgalios eilinės moters darbo ir namų kompiuteriais galimai rašinėjo politinėm temom žeidinėjančiai? Kur moterei toli iki to. Ir nevertindami galimai naudojimosi kitų asmens duomenimis palieka landą kitų rankom? Šiuos dalykus žino ir stt, bet panašu nedomina jų tai? Trumpiau kokios paprastos schemos po primityviu pridengimu.

 6. Gaila kai su pasenusiu mąstymu vieni darbuojasi ,ne vardan miesto ,ne vardan žmonių o labai dažnai asmeninių interesų. Tris dešimtmečius patekę į valdžią, labai ,,susidievina,lik būtų iš kitokio molio”. Jei kiekvienas dirbtų savo darbą iš širdies su sąžiningumo ,padorumo ,žmoniškumo prieskoniais- padėtis būtų kitokia, tik žalingi įpročiai; galimybės pažįstamų, giminaičių ,artimųjų;;o kas tokių netūri tūri kantriai išlaukti, ar susitaikyti su neteisybe. Tas mūsų palikimas; jei ko nepasieki geruoju ,tada gazinimais ,žeminimais ,patyčiomis ,o jei dar turi gerų pažįstamų teisinėje sistemoje; teismu keliu,žinai kad laimėsi”. Manau patekę į valdžią tūri praeiti ;psichologinio stabilumo, žmoniškumo testus ,politiko etikėtą ,ar seminarus ;koks tūri būti valdžios atstovas ,bendravimo su žmonėmis etiketas. Per daug manipuliacijos kaip ir rinkimų metu pažadų, kuriuos vėliau sunaikina- amnezija. Kiekvienas žmogus yra svarbus, nesvarbu kokia pozicija ,kokios pareigos- visur tūri būti eiliškumas ,jokių apkalbų ,gandų ,pletkų, intrygų, įtakos ,įtaigos; kas labai vis dar papuliaru- sugedusio telefono lygmeniu. Reikia mokėti ką sakai,kaip pateiki informaciją- ar atitinka tikrovę.

 7. Kaip reikia paaiškint visuomenei ir prisiimt atsakomybes už kiek praskolinta savivaldybė per kadenciją ir kur iniciatyvos dėl vystymo strategijų ir savivaldybės veiklos gerinimo prasidėjo pareiškimai dėl mobingų. Prieš buvo per tarybą intriginės interpeliacijos iki mirčių..Vietoj kūrimo ir telkimo tesias kova su priešais. Klaneliai tarpusavy pliekias dėl likučių. Kurių vis neužtenka.

 8. V.Valūnas sako: “Vida Mačernienė iš vieno politiko sulaukė kandžios replikos, kad ji priklauso Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro valdybai, tačiau vedėja tikino, kad į šias pareigas delegavo pati taryba. „Jeigu mane iš šių pareigų direktorė atšauktų, su mielu noru sutikčiau jas apleisti. Tai yra papildomas neapmokamas darbas ir didelė atsakomybė“, – situaciją komentavo V. Mačernienė.” Ką švietimo skyriaus vedėjas tuo norėjo pasakyti ? Kad čia jau mobingas ? Nejuokinkit. Jei ponia yra deleguota į valdybą, tai tegul ir DIRBA alytiškių labui. Priminimas švietimo skyriaus vedėjui – kai jūs į mokyklų bibliotekų darbuorojų pareigybes nurodėte įrašyti papildomą didelės apimties darbą su vadovėliais ir pažadėjoje, kad bus mokamas koeficiento vidurkis, kas atsitiko ? Jūs apgavote ir tas darbas dirbamas be atlygio. Tai kaip čia dabar išeina ? Viena nuskriausta, o grupė darbuotojų turi būti laimingi ?

 9. Kur teisėsaugos institucijų vertinimai apie įvykius savivaldybėje? Ypač stt, kur anoj kadencijoj uolūs buvo fabrikuot už menkniekius. O pražiūrėta padangų gaisro pradmenys. Kur paprastą piketuojantį pagasdint greiti. Kur rimčiau ..nemato. Kur vertinimai seimo nario nuo Alytaus miesto rinkto?

 10. Esmė teisėsauga tarnauja turčiams po politika ir atsirista. Rafinuotai kitų rankom bando miesto likučius palesint. Kad net valdininkai priversti gintis kolektyviniais pareiškimais nuo saujelės intrigų.

 11. Palaikau valdininkų pareiškimą dėl mobingo. Ir mero aiškią poziciją nesitaikstyt su tuo. Kur esmė gilesnė. Kaip atskiri po politika negebėdami miestui ką geriau siūlyt, jau beveik atvirai mosikuodami teisėsaugos institucijas kaip įrankiu, net bando valdininkais manipuliuot. Per ką išderinta savivaldybės normali veikla ir miestas pasmerktas stagnacijai. Būtent per atskirų intrigas per teisėsaugos institucijas jau nuo ano kadencijos iki šiol tesias šie negatyvūs veiksmai. Normalioj valstybėj jau reaguotų teisėsauga. Alytuj vėl nemato, kaip anoj kadencijoj padangų gaisro pradmenų, kol rimta bėda neištiko. Bet dėl turčių interesų slopint neįtinkančius superuolūs. Bėda Alytuj su teisėsaugos institucijų rimtumu. Todėl dalis ir išsišokūnėja nesirinkdami kur. Teismo salėse, kur atskirais atvejais sau leidžia viską, dabar pereina į savivaldą su valdininkais. Galimai jų rankom ir atsakomybėm ..pasilepint.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *