Cirko artisto charizma – ne iš klouno vaidmens ketvirtį amžiaus

Alberto Chazbijavičiaus albumo nuotraukos.

Pasaulinė cirko diena šiandien artistams išaušo kitokia – ne cirko gastrolėse, ne su pilna žiūrovų arena ir aplodismentų jūra, o tikruosiuose namuose ir nežinomybėje, kada vėl užvirs gyvenimas cirke. Būtent taip šią dieną pasitinka ir vienas iš cirko studijos „Dzūkija“ vadovų Albertas Chazbijavičius, šiemet skaičiuojantis profesionalaus cirko artisto 25-erių metų sukaktį, o vaikams geriau pažįstamas klouno vaidmenyje.

Cirkas – arčiausiai liaudies esantis menas

„Šis momentas yra sudėtingas ir cirko industrijai. Tokiu metu turėjome pradėti cirko sezoną, tačiau kažkodėl nuojauta sako, kad šiemet jo pradėti taip ir neteks. O ir sugrįžti į normalų ritmą bus sunku, nes pandemijos įbauginti žmonės dar ilgai vengs rinktis į didesnius sambūrius“, – svarstė A. Chazbijavičius.

Tačiau jis įsitikinęs, kad cirko industrija atsities, nes, pasak jo, cirkas visada buvo arčiausiai liaudies esantis menas. Jį suprato visi, apie jį nereikia per daug galvoti.

Kovo pabaigoje Alytuje buvo suplanuotas tarptautinis cirko festivalis, kuriame turėjo dalyvauti daugybė cirko artistų iš įvairių užsienio šalių. Šiuo metu šis festivalis perkeltas į metų pabaigą – gruodžio mėnesį.

Ir Pasaulinę cirko dieną šiandien Alytaus cirko studijų artistai pasitiko kitaip nei įprastai – namuose. O kasmet jiems tai būdavo tarsi šventė, vykdavo pasirodymai, skirti labdarai.

Profesionalus artistas – jau ketvirtį amžiaus

Šiemet 25-erių metų profesionalaus cirko artisto sukaktį mininčio Alberto klausėme, nuo ko prasidėjo domėjimasis cirku. Tačiau vyriškis tiksliai atsakyti negalėjo, tik prisimena, kad dar vaikystėje jam patikdavo stebėti cirko artistų pasirodymus.

Dalyvauti cirko studijos „Dzūkija“ veikloje vyriškis pradėjo dar būdamas šešiolikos, o po septynerių metų jau išplaukė į platesnius profesionalaus cirko artisto vandenis.

Albertas pasakojo, kad anuomet „Amber cirko“ vadovas Darius Ščesnulevičius išvyko į Rygą ir dirbo cirke. Visai netikėtai vienam žmogui prireikė partnerio, tad D. Ščesnulevičius pasiūlė Albertą. Nuo to laiko ir prasidėjo Alberto kaip profesionalaus cirko artisto kelias. Vyriškis jau aštuntus metus dirba ir „Amber cirko“ artistu.

Ir klounai kartais verkia

Pasiteiravus, kodėl pasirinko būtent klouno vaidmenį, vyriškis tikino, kad ir realiam gyvenime visada yra linksmesnio būdo žmogus, todėl šis vaidmuo tarsi jį pats susirado, o ne jis jį. Vyriškis jame jaučiasi tarsi žuvis vandeny.

„Į klouno vaidmenį sutelpa daug žanrų, nes jam reikia mokėti visko po truputį – ir akrobatikos, ir žongliravimo, ir kitų triukų. Neužtenka būti linksmam ir krėsti išdaigas. O ir būti klounu neišmokstama, manau, kad tam tikri gebėjimai turi būti ir įgimti, charizmos neišmokstama“, – įsitikinimais dalijosi pašnekovas.

Pasak jo, klouno vaidmuo per ketvirtį amžiaus šiek tiek keitėsi, mat nuolat tenka ieškoti naujų triukų, prisitaikyti prie laikmečio aktualijų, prie besikeičiančių kartų. Tai, kas kažkada publikai atrodė juokinga ir įdomu, šiandien gali pasirodyti lėkšta ir nuobodu. Nepaisant to, klouno vaidmens charakteristika kardinaliai nesikeitė.

Nors klounas scenoje visuomet linksmas, juokingas, krečia išdaigas ir demonstruoja neįtikėtinus triukus, jiems kartais irgi būna liūdna, skaudu.

„Per visą karjeros laikotarpį turėjau tikrai sunkų momentą, kai širdis verkė, o scenoje turėjau šypsotis ir neparodyti, kad sielą kažkas slegia. Tai tikrai sunku. Juk klounas yra tik žmogus“, – sakė Albertas, tačiau patvirtino, kad kasdieniniame gyvenime jis visuomet yra linksmesnių plaučių žmogus.

Gyvenimo „ant ratų“ avantiūrai pasidavė visa šeima

Šiandien jis su žmona turi du vaikus – sūnų ir dukrą, kuri pasekė tėvo pėdom – tapo cirko artiste ir yra oro gimnastė. Trylikametis sūnus dėl savo ateities ir profesinių pasirinkimų dar nėra apsisprendęs, tačiau, pasak Alberto, noras būti cirko artistu lyg ir yra.

Į cirko gastroles šiltuoju metų laiku vyksta visa Alberto šeima, o nuolatiniuose namuose ilgėliau jie apsistoja nuo lapkričio iki maždaug balandžio mėnesio. Septynis mėnesius per metus cirko artistams tenka gyventi „ant ratų“ ir sunkiai dirbti kiekvieną dieną.

„Po kelių mėnesių atostogų namuose vėl pradedi lipti sienomis ir kankina didelis noras kibti į darbus cirke“, – tikina vyras.

Talentas – vos vienas iš didelės minios

Dirbant cirko artistu, dažnai tenka pakeliauti ir po užsienio šalis, susipažinti su kitų tautų kultūromis. Alytaus cirko studijos, Alberto vertinimu, niekuo nenusileidžia užsienio cirkams. Dalyvaujant įvairiuose festivaliuose, beveik iš kiekvieno tenka parsivežti prizinių vietų apdovanojimų. Ne vienas Alytaus cirko studijų artistas yra pelnęs ir individualių garsių festivalių apdovanojimų. Vienas tokių yra gerai žinomas Kasparas Bujanauskas, prieš keletą metų dalyvavęs ir nugalėjęs televizijos projekte „Talentų šou“.

„Atrasti cirko artistų talentų pasitaiko itin retai. Iš didelės minios per keletą mėnesių atsisijoja ir dažniausiai lieka vos vienas. Visi labai nori greito rezultato, o cirke tai neįmanoma. Reikia įdėti be galo daug laiko ir darbo“, – tikino A. Chazbijavičius.

Statymui į eilę pagal vieną kurpalių – ne

Jo pasiteiravus, ką manantis apie gyvūnų mylėtojų judėjimą už gyvūnų teises ir prieš jų kankinimą cirkuose, vyriškis rėžė tiesiai šviesiai: „Tie patys gyvūnų mylėtojai visiems etiketę klijuoja pagal vieną kurpalių ir neapsidairo kitur. Internete išties galima prisižiūrėti visokių baisybių apie elgesį su gyvūnais cirkuose, tačiau pagal vieną kurpalių visų statyti į eilę negalima. Yra cirko artistų, kurie miega su savo dresuojamais gyvūnais vienoje lovoje ir dėl jų išgyvena kaip dėl savo artimo. Gyvūnai, su kuriais dirba artistas yra jo partneriai, kurie padeda uždirbti duoną, todėl kaip galima su jais elgtis blogai?“, – retoriškai klausė vyriškis ir teigė įsitikinęs, kad cirkas su gyvūnais gyvuos dar ilgai, nes ir patys žmonės to nori.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *