Naujų idėjų kamerinis orkestras NIKO neaplenks Alytaus

Naujų idėjų kamerinis orkestras NIKO gruodžio 28-ąją koncertuos Alytaus miesto teatre.

NIKO kvartetas – tai styginių instrumentų grupė, žinoma dėl savo patrauklių ir originalių pasirodymų, atliekanti progresyviąją klasikinę muziką mintinai, integruojanti į savo pasirodymus aukščiausio lygio styginių instrumentų meistriškumą bei minimalistinius vizualinius scenos efektus.

Jo nariai yra ilgametis grupės branduolys, daugelio tarptautinių konkursų laureatai. Muzikavimo džiaugsmas, originalumas, drąsa ir išskirtinė atlikimo kokybė – visi šie žodžiai tinka apibūdinti NIKO. Kvarteto gretose – Augusta Jusionytė (smuikas), Dalia Simaška (smuikas), Julija Ivanova (smuikas, altas) ir Davidas Dumčius (violončelė).

Manantys, kad moderni klasikinė muzika yra kažkas nesuprantamo ar nuobodaus, išgirdę NIKO atliekamus Gedimino Gelgoto (įkūrėjo ir meno vadovo) kūrinius, labai tikėtina, pakeis savo nuomonę ir taps tikrais tokios muzikos entuziastais. Kvartetas taip pat atlieka Reicho, Riley, Glass, Tavener, Pärt, Lauridsen bei Hamel kūrinius, į savo pasirodymus įtraukia ir įspūdingas klasikos šedevrų transkripcijas (Bacho, Vivaldi ir kt.). Efektas užburiantis, o rezultatas patrauklus įvairaus amžiaus publikai.

13-ąjį koncertinį sezoną žymintis Naujų idėjų kamerinis orkestras pastaraisiais metais debiutavo pasaulinio lygio salėse ir festivaliuose, tarp kurių – prestižinės Leicigo „Gewandhaus“, Londono „Saint Martin-in-the-Fields“ ir „Roundhouse“, Liepojos „Great Amber“, Maskvos Valstybinio Puškino vardo menų muziejaus koncertų salė, bei Uzedomo (Vokietija), Elverum (Norvegija), Vilniaus ir kiti svarbūs Europos festivaliai.

Naujų idėjų kamerinis orkestras sulaukia ir vis kylančio tarptautinės spaudos susidomėjimo. Pusšešto milijono klausytojų per savaitę turinti radijo stotis „Classic FM“ transliavo tiesioginį NIKO pasirodymą Londone, o „BBC World Service“ pristatė dešimties minučių reportažą apie kolektyvą, pabrėždami NIKO išskirtinumą bei apibūdindami orkestrą kaip „išties vertą dėmesio“. Tuo tarpu NIKO koncertus Prancūzijoje anonsuoja nacionalinis Prancūzijos transliuotojas „Radio France“.

12-ąjį  sezoną Naujų idėjų kamerinis orkestras uždarė koncertuodami su norvegų smuiko žvaigžde Mari Samuelsen, taip pat surengė pasirodymą Jo Šventenybei Dalai Lamai bei aplankė tris kontinentus, žavėdami Los Andželo, Paryžiaus, Maskvos ir Pekino publikas. Paskutinysis NIKO albumas „Transitory“ buvo įrašytas žymiojoje „Real World“ studijoje Didžiojoje Britanijoje. 13-ąjį koncertinį sezoną NIKO startuos prestižiniame Vokietijos Uzedomo muzikos festivalyje bei pasirodydami Popiežiui Pranciškui, pirmojo jo vizito Lietuvoje metu.

Užsienio kritikų vadinamas „roko muzikos žvaigždžių atitikmeniu klasikinėje scenoje“, NIKO pasirodo ne tik pagrindinėse Lietuvos ir užsienio filharmonijose ar šiuolaikinio meno centruose, bet ir netradicinėse erdvėse. Kolektyvas aktyviai reprezentuoja Lietuvą svarbių diplomatinių ir kultūrinių renginių metu Lietuvoje ir užsienyje, tarp kurių pasirodymai pasaulinės EXPO parodos metu Astanoje (Kazachstane), Europos Parlamente Briuselyje, užsienio monarchų ir valstybinių delegacijų priėmimų metu Lietuvoje, nacionalinių ir valstybinių apdovanojimų progomis ir t.t. Šią vasarą deleguoti visų trijų Baltijos šalių Seimų NIKO paminėjo Lietuvos, Latvijos ir Estijos šimtmečius Europos Komisijoje Strasbūre.

NIKO aktyviai bendradarbiauja su pasaulinio lygio atlikėjais, tarp kurių – maestro Kristjan Järvi ir Martynas Stakionis, smuikininkai Mari Samuelsen ir David Nebel, violončelininkas Vytautas Sondeckis, violončelininkas ir kompozitorius Peter Gregson. G. Gelgoto pirmąją simfoniją „Extracultural“ grupė atliko kartu su Vidurio Vokietijos radijo (MDR) simfoniniu orkestru bei Lietuvos Nacionaliniu simfoniniu orkestru. Ankstesni NIKO albumai įrašyti prestižinėse „Peermusic Classical“ (Hamburgas), „Paramount“ (Los Andželas) ir „Metropolis“ (Londonas) studijose. Aktyvi koncertinė Naujų idėjų kamerinio orkestro ir NIKO Kvarteto geografija aprėpia Europą, Aziją ir Šiaurės Ameriką.

Naujų idėjų kamerinis orkestras NIKO buvo įkurtas 2006 metais kompozitoriaus ir dirigento Gedimino Gelgoto, kolektyvas yra Vilniaus miesto Rotušės rezidentas, nuolatos atstovaujantis Vilniaus ir Lietuvos vardui svarbių diplomatinių misijų metu. NIKO artistai yra daugelio tarptautinių ir respublikinių konkursų laureatai, o kolektyvo meno vadovo G. Gelgoto muzika skamba prestižiniuose Europos festivaliuose. 2015 metais kompozitoriui įteiktas Vilniaus Savivaldybės Šv. Kristoforo apdovanojimas ir Lietuvos Respublikos Kultūros ministerijos Jaunojo Kūrėjo premija.

„Atlikdami kūrinius mintinai ir sujungdami populiariosios ir klasikinės muzikos idiomus su netradicinėmis styginių instrumentų grojimo technikomis, į pasirodymą įtraukdami dainavimą ar minimalistinę choreografiją, NIKO sukuria stulbinančią patirtį. Efektas užburiantis, rezultatas patrauklus įvairaus amžiaus publikai“, – koncertų kuratorius Jud Newborn.

Naujų idėjų kamerinio orkestro NIKO koncertas Alytaus miesto teatre jau gruodžio 28 dieną, 18 valandą. Bilietus platina tiketa.lt ir teatro kasa.

Panašūs įrašai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *