Aukštalipių kasdienybė gausi nuotykių ir iššūkių

Keletą pastarųjų savaičių dažno praeivio dėmesį traukė vienas Alytaus Šaltinių gatvės devynaukštis, nuo ankstyvo ryto iki vėlyvo vakaro „aplipęs“ dešimtimis oranžinių „alpinistų“. Čia darbavosi „JVS Altum“ aukštalipių komanda, remontavusi daugiabučio tarpblokines siūles. Dar įdomiau – tarp aukštalipių – ir kelios moterys.

Anot aukštuminius statybos darbus atliekančios įmonės „JVS Altum“ koordinatoriaus Tado Astrausko, nesandarios tarpblokinės siūlės yra viena didžiausių senos statybos namų problema, atsirandanti dėl klimato ar statybų metu padaryto broko. Vienas jos sprendimo būdų – siūlių hermetizavimas, padedantis izoliuoti blokų sandūras ir atsiradusius plyšius, ką ir daro „JVS Altum“ aukštalipiai.

Jis pats su aukštalipio profesija susipažino ir jos paslapčių pradėjo mokytis būdamas vos dešimties metų, mat abu jo tėvai buvo statybininkai. Vaikystėje Tadui teko dažyti ir bažnyčias, ir kitus aukštus pastatus, tačiau studijas jis pasirinko kitos krypties, visiškai nesusijusias su statybomis.

„Vilniaus Lukiškių tardymo izoliatoriuje dirbau psichologinės tarnybos vadovu, tačiau prasidėjus finansinei krizei, atlyginimai buvo stipriai sumažinti, reikėjo ieškotis papildomo darbo. Nusprendžiau išbandyti aukštalipio darbą, kurį jau dirbo vienas pažįstamas“, – pasakoja T. Astrauskas, šiandien galintis pasigirti ne tik sukauptu nemenku žinių ir praktikos bagažu, bet ir suburta stipria aukštalipių komanda.

Pasak jo, aukštalipio darbas reikalauja išskirtinės fizinės jėgos ir ištvermės. Be to, „JVS Altum“ darbuotojų gretose galioja ir kelios gana griežtos „nerašytos“ taisyklės, kaip antai darbo metu negalima keiktis ir rūkyti, priešingu atveju, gresia nuobaudos ir net 40 procentų mažesnis mėnesio atlyginimas. Aukštalipiai neapsieina ir be psichologinio pasiruošimo, kuris ypač svarbus dirbant dideliame aukštyje, sprendžiant įvairias stresines situacijas.

Anot T. Astrausko, aukštalipio darbo subtilybių galima išmokti, tereikia turėti kantrybės ir nestokoti noro dirbti. Tą puikiausiai įrodė penkios moterys, sugriovusios visus stereotipus ir papildžiusios vyrišką „JVS Altum“ kolektyvą. Tiesa, joms tenka kiek lengvesnės užduotys, pavyzdžiui, pasirūpinti langų ir balkonų apsauga prieš daugiabučio blokinių siūlių renovaciją, išskirtinio kruopštumo reikalaujantys darbai.

Pirmoji moteris, prisijungusi prie „JVS Altum“, buvo Jovita Šiaulienė. Ji pasakoja, kad pagrindiniai sunkumai, su kuriais teko susidurti pradėjus dirbti – skeptikai, manę, jog jai nepavyks susitvarkyti su užduotimis. Tiesa, šiandien ji džiaugiasi darbu, puikiu kolektyvu ir siūlo moterims nebijoti savęs realizuoti norimoje srityje, neleisti kitų nuomonei stabdyti kažko imtis, kad ir labai neįprasto.

„Tai man buvo didelis iššūkis. Iš pradžių daugelis galvojo, kad tai yra pokštas, jog dirbu tokį darbą, tačiau mane labai palaikė bendradarbiai, išmokau nekreipti dėmesio į piktų žmonių replikas ir taip atvėriau duris kitoms moterims čia dirbti“, – patirtimi dalijasi J. Šaulienė.

Anot jos, dirbant aukštalipio darbą labai svarbu yra psichologinis pasiruošimas, nes kasdienybė nestokoja ne tik linksmų nuotykių, bet ir tam tikrų iššūkių: „Kartą dirbant su sese pūtė labai stiprus vėjas, jai susipynė virvė, o bandant ją atpainioti išvirto ir ant namo sienos išsiliejo kibiras su dažais. Turėjome ne tik papildomo darbo, bet ir šiek tiek baimės“.

Karolina Rauličkytė

Panašūs įrašai:
  Prenumeruoti  
Pranešimus apie